Skip to content

Atrakcje turystyczne

Gdańsk

Gdańsk to miasto, położone u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańska, które wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. To blisko półmilionowe miasto nazywane jest morską stolicą Polski. Jest dużym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym oraz popularnym centrum turystycznym. Gdańsk urzeka swymi urokliwymi uliczkami i historycznymi zakątkami. Turyści poza zwiedzaniem mogą skorzystać z morskich kąpieli czy wybrać się na rejs żaglówką.

Baza turystyczna obejmuje wygodne hotele, eleganckie restauracje i nastrojowe kafejki. W mieście funkcjonuje kilka teatrów, filharmonia, opera, kina, popularne kluby młodzieżowe, puby czy dyskoteki. Ponadto w ofercie kulturalno-rozrywkowej odnajdziemy liczne muzea, koncerty, jarmarki, wystawy czy uliczne spektakle.Amatorzy wypoczynku na łonie natury znajdą również coś dla siebie.

Gdańsk oferuje około dwudziestu kilometrów czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo. Ponadto: ścieżki rowerowe, ogród zoologiczny, Park Oliwski z zabytkowym drzewostanem, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich “Twierdza Gdańsk” z unikatowymi zabytkami architektury militarnej, liczne parki i skwery czy rezerwaty Wyspy Sobieszewskiej.

Gdańska starówka - Główne miasto

Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu. 

Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście, a tam m.in.:

Ratusz Głównego Miasta – Najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Budowany był od 1379 do 1492 roku. Wnętrza ratusza utrzymane są w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazała – Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną uważana jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych.

Dwór Artusa, był on ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska i najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Dziś Dwór Artusa wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dom Uphagenów, który mieści się przy ul. Długiej 12 i jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską.

Wielki Młyn zbudowany ok. połowy wieku XIV na kanale Raduni. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni. Warto wspomnieć, że był on największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku.

foto-dluga-b3d8d1f

Ratusz Starego Miasta zbudowany w latach 1587-1595. We wnętrzu zachowały się alegoryczne XVII wieczne obrazy, na ścianach Adolfa Boya, na stropie – z warsztatu Hermana Hana. Ratusz Staromiejski jest obecnie siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Kościół św. Katarzyny najstarszy kościół parafialny Starego Miasta, wzniesiony w latach 1227-1239. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Obecnie zabytek został w całości odrestaurowany. Wewnątrz warto zobaczyć obrazy Antona Möllera i Izaaka van den Blocke’a. Tutaj też znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Poza wyżej wymienionymi zabytkami, w Gdańsku znajduję się także najpiękniejsze ulice miasta: ulica Długa i Długi Targ tworzące trakt Królewski. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię.

Fontanna Neptuna stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa. Symbol Gdańska. Złota Kamienica – jeden z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów. Powstała przed 1609 r.

Panienka z okienka. Codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września również o 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa – Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać. wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę.

Złota Brama. Zbudowana w latach 1612-1614. Do Złotej Bramy przylega Dwór Bractwa św. Jerzego, zbudowany przez J.Glotau’a w latach 1487-1494 w stylu późnogotyckim.

gdansk-oliwa-park_ad007188a_webcut

Brama Zielona. Zanim wzniesiono tę reprezentacyjną budowlę, stała tu najstarsza gdańska brama Kogi, pochodząca z XIV w. W latach 1564-1568 rozebrano ją i zbudowano zachowany do dziś manierystyczny budynek.

Żuraw. To największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska.

Bazylika Mariacka. Kościół Najświętszej Marii Panny, największa ceglana świątynia w Europie, powstawał w kilku etapach w latach 1343-1502. We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. zegar astronomiczny czy ołtarz główny. Długość. budowli, łącznie z przyporami wieży, wynosi 105 m; sklepienia sięgają do 29 m ponad posadzkę. Wysoką na 77,6 m masywną wieżę wieńczy galeryjka widokowa, z której podziwiać. można panoramę miasta. Wiedzie do niej prawie 400 stopni!

Ulica Mariacka. Jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska. Prowadzi od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, a zamyka ją średniowieczna Brama Mariacka.

Brama Wyżynna. Otwiera tak zwaną Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej.

Kościół św. Mikołaja. Najstarszy kościół Gdańska, powstały u schyłku XII wieku, a w 1227 r. Ta gotycka budowla jako jedyna nie uległa zniszczeniu w trakcie działań wojennych.

Katedra Oliwska. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda został wzniesiony jako świątynia cysterska w XIII w. Wspaniałą ozdobę Katedry stanowi rokokowy prospekt organowy z lat 1763-1788.

Park Oliwski. Dzisiejszy Park Oliwski powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych.
Spotkać tu można okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata, podziwiać. wspaniałe, założone w 1920 roku alpinarium, oranżerię, grotę i kaskadę oraz posadzoną jeszcze w XVII w. aleję grabową.

Pomnik Poległych Stoczniowców. Majestatyczne trzy krzyże z kotwicami – symbolami nadziei upamiętniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 r.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port. Latarnia morska w Nowym Porcie to jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego. Oddana do użytku w 1894 r., wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 r.

Okolica

Ponadto położenie Gdańska ułatwia dotarcie do wielu innych atrakcyjnych miejsc:

Sopockie molo i deptak – Najdłuższy drewniany pomost w Europie znajduje się w Sopocie. Lśniące w słońcu białe molo składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511 m i usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. m kw. To jedno z najładniejszych i najbardziej popularnych miejsc w Trójmieście. Część spacerowa obejmuje, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. Więcej na stronie: www.sopot.pl

Półwysep Helski – Helska Kosa, Gęsia Szyja czy po prostu – Półwysep Helski. 34-kilometrowy pasek piaszczystego lądu jest obiektem pożądania milionów turystów z Polski i zagranicy. Na samym cyplu – Hel, po środku – największa i najbardziej znana na półwyspie miejscowość – Jastarnia. Największa w Polsce liczba dni słonecznych w roku przy jednoczesnym wietrze – to wymarzone warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Więcej na stronie: www.hel.pl

Słowiński Park Narodowy – Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze w 1977 r. park został włączony do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Prawie jedna trzecia parku podlega ścisłej ochronie. Jego największą atrakcją są ruchome wydmy. W zależności od siły i kierunku wiatru przesuwają się na wschód od kilku do kilkunastu metrów rocznie. Więcej na stronie: www.slowinskipn.pl

Wdzydze Kiszewskie – W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich można zobaczyć ponad 40 obiektów, m.in. zagrody, założenia dworskie, dworki, chałupy, wiejską szkołę, kościół, wiatraki i kuźnię, czyli zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVIII do połowy XX wieku. Więcej na stronie: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Jar Raduni – Na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego znajduje się rezerwat krajobrazowy o powierzchni ok. 85 ha. Radunia przedziera się tu przez wąską gardziel z prędkością górskiego potoku. Wysoko ponad koryto wijącej się zakolami rzeki, ze zboczy wyrastają dęby, graby, olchy, lipy, buki… Więcej na stronie: www.kaszuby.info.pl/rezerwat-jar-raduni/

Zamek w Malborku – Największej twierdza średniowiecznej Europy. Wybudowany na początku XIV wieku zamek, przez blisko 150 lat był siedzibą wielkich mistrzów i stolicą państwa krzyżackiego, później rezydowali tu m.in. polscy królowie. W zamku mieściły się wojskowe koszary. W 1961 roku utworzono tu Muzeum Zamkowe.

Co roku bramy tej unikatowej warowni, która w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, przekracza średnio pół miliona turystów z całego świata. Na zwiedzających czeka ponad 200 przewodników, którzy przybliżają historię tego niezwykłego miejsca, pomagając poczuć średniowieczną atmosferę. W salach warowni można obejrzeć kilkadziesiąt wystaw, m.in. zabytkowej broni, uzbrojenia, malarstwa, wystroju wnętrz, a także bogate i jedyne w swoim rodzaju zbiory bursztynu. W sezonie letnim nie brakuje koncertów muzyki dawnej i pokazów rycerskich. W lipcu tysiące turystów przybywają na Oblężenie Malborka. Więcej na stronie: www.zamek.malbork.pl